POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA PODTOPIEŃ I POWODZI
1. POWÓDŹ
Powódź to wezbranie wody, podczas którego woda po przekroczeniu stanu brzegowego lub poziomu korony wału przeciwpowodziowego zalewa dolinę rzeczną, powodując straty gospodarcze. Powódź przynosi zagrożenie zdrowia i życia ludzi i zwierząt oraz dezorganizacje ich normalnego bytowania, a także straty materialne w postaci niszczenia domów, dróg, upraw, skażenia wody i terenu.
Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody w rzece osiągnie stan alarmowy (indywidualnie ustalany dla każdej z rzek) a prognoza pogody przewiduje dalsze opady deszczu, w związku z czym wody w rzekach może wciąż przybywać.
STAN OSTRZEGAWCZY NARWI na wodowskazie OSTROŁĘKA wynosi 360 cm - po przekroczeniu którego ogłaszane jest pogotowie przeciwpowodziowe (stawiając wszystkie służby w stan pełnej gotowości).
STAN ALARMOWY NARWI na wodowskazie OSTROŁĘKA wynosi 380 cm - po przekroczeniu którego ogłaszany jest alarm przeciwpowodziowy.
2. POSTĘPOWANIE W CZASIE ZAGROŻENIA POWODZIOWEGO
- Słuchaj informacji podawanych przez lokalne stacje radiowe i telewizyjne w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
- Zaprowadź dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta w bezpieczne miejsce, np. do rodziny, znajomych. UWAGA! Bardzo ważne jest, aby w trakcie powodzi zwierzęta nie były przywiązane ani zamknięte w pomieszczeniu.
- Przedmioty znajdujące się na terenie posesji zabezpiecz, aby nie porwała ich woda.
- Zgromadź w domu niezbędną ilość żywności oraz czystej wody w pojemnikach.
- Wyposaż się w latarki, świece, zapasowe baterie.
- Przygotuj podręczny zestaw apteczny pierwszej pomocy oraz ciepłe ubrania i koce.
- Przygotuj w bezpiecznym miejscu dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe.
- Naucz domowników wyłączania głównego zasilania energetycznego oraz odcięcia dopływu gazu i wody.
3. POSTĘPOWANIE W TRAKCIE POWODZI
W trakcie powodzi obowiązują następujące sygnały alarmowe:
Osoby, które w trakcie powodzi znajdują się wewnątrz budynku, powinny przestrzegać następujących zasad:
- Włącz lokalną stację radiową, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje o sytuacji powodziowej.
- Odłącz z prądu urządzenia elektryczne. UWAGA! Jeśli urządzenia elektryczne są wilgotne lub zalane wodą nie wolno ich dotykać!
- Odłącz także sieć gazową i wodociągową.
- Przenieś się na najwyższe piętro budynku.
- Zawsze należy dostosować się do nakazu opuszczenia budynku.
Osoby, które w trakcie powodzi znajdują się na zewnątrz budynku, powinny przestrzegać następujących zasad:
- Pozostań na najwyżej położonym miejscu w terenie.
- Nie przechodź przez rzeki, strumyki oraz inne nurty wodne. UWAGA! W przypadku, kiedy przejście przez zalany teren jest konieczne, należy użyć do tego celu tyczki, która posłuży do badania przekraczanego gruntu.
- Nie należy chodzić po obszarach zalanych wodą, ponieważ w przypadku pojawienia się silnej fali może to być zagrożeniem życia.
4. POSTĘPOWANIE PO POWODZI
- Nie należy wchodzić do zniszczonego przez powódź budynku, dopóki odpowiednie służby nie stwierdzą, że jest bezpieczny.
- Nie wolno włączać instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej w budynku przed sprawdzeniem ich przez fachowców.
- Toalety, łazienki, wszelkie urządzenia sanitarne oczyść, wysusz i odkaź wapnem chlorowanym.
- Wyrzuć żywność, napoje i lekarstwa, które były narażone na działanie wody.
- Budynek oraz wszystkie urządzenia, które przydatne są do dalszego użytku należy zdezynfekować, gdyż naniesiony muł zawiera duże ilości grzybów i bakterii chorobotwórczych, zagrażających zdrowiu i życiu.
- Warto zrobić zdjęcia zniszczeń spowodowanych powodzią, gdyż będą pomocne przy ubieganiu się o odszkodowanie.
MATERIAŁY DO POBRANIA
1. Poradnik - Jak przygotować się na powódź
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rcb