Image

Ostrołęcki Festiwal Książki

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce serdecznie zaprasza na Ostrołęcki Festiwal Książki, który odbędzie się w dniach 11-12 maja br. Już po raz drugi miłośnicy literatury będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi pisarzami i wydawcami na terenie Starego Miasta.

Organizatorzy przewidzieli w tym roku udział wyjątkowych gości, których ostrołęczanie doskonale znają. W sobotę na scenie rozmowa z Michałem Ogórkiem - felietonistą, dziennikarzem, prezenterem telewizyjnym, satyrykiem i krytykiem filmowym. To autor takich książek, jak m.in.: „Przewodnik po Polsce”, „Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok”, „Polska Ogórkowa”. Jest współautorem książek: „Kiełbasa i sznurek”, „Na drugie Stanisław. Nowa księga imion”.

Następnie na scenie zjawi się duet odpowiedzialny za popularną serię książek dla dzieci o Basi - Zofia Stanecka (pisarka) i Mariana Oklejak ( ilustratorka). Scenariusz spotkania oparty jest na serii „Basia”. Wraz z Najmłodszymi, Basia i Misiek Zdzisiek będą szukać Małpki i skarbów. Przewidujemy opowieści o powstawaniu książki, wspólne rysowanie i wymyślanie bohatera.

Podczas drugiego dnia festiwalu zaplanowano spotkanie z Arturem Andrusem – artystą kabaretowym, prezenterem, dziennikarzem, pisarzem, autorem tekstów piosenek, autorem takich książek jak „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” (wraz z Marią Czubaszek), „Blog osławiony między niewiastami”, „Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych” czy „A koń w galopie nie śpiewa”.

Wielbiciele kryminałów spotkają się zaś z Katarzyną Bondą – jedną z najpopularniejszych autorek tego gatunku w Polsce. Zadebiutowała w 2007 roku („Sprawa Niny Frank”), wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej postać profilera śledczego. Serię z Hubertem Meyerem kontynuuje do dziś. Wydała szereg bestsellerowych powieści, w tym „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, serię z detektywem Jakubem Sobieskim oraz powieści kryminalne inspirowane prawdziwymi wydarzeniami: trylogię „Wiara, nadzieja, miłość”. Jej najnowsza książka „Krew w piach” oparta jest na prawdziwej historii ofiar seryjnego mordercy z polskiego wybrzeża.

W niedzielę odbędzie się także spotkanie dla młodszych czytelników z Małgorzatą Strzałkowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Częścią spotkania będzie zabawa słowem przeznaczona dla uczniów klas I – IV, przygotowana na podstawie książek „Wierszyki łamiące języki”, „Gimnastyka dla języka”, „Logopedyczne prztyczki”.

Podczas całego festiwalu zapraszamy do Podwórka Bajkowej Wyobraźni, prosto z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.  Festiwal to również okazja do zakupienia książek i akcesoriów na kilkudziesięciu stoiskach wydawców i sprzedawców, rozmów z twórcami, redaktorami oraz lokalnymi stowarzyszeniami.

Więcej szczegółów wkrótce. Serdecznie zapraszamy!