Ostrołęka przystępuje do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

Paweł Niewiadomski - Prezydent Miasta Ostrołęki, brygadier Bogdan Trzaska - Komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, aspirant Szymon Szczubełek - Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz Radosław Mąka - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisali dziś porozumienie w sprawie przystąpienia ostrołęckiej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). 

OSP stanowić będzie zaplecze techniczno-sprzętowe dla Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce na czas prowadzonych działań. Ze względu na przygotowanie i predyspozycje będzie to zapewne jednostka dysponowana w pierwszej kolejności. Przystąpienie do systemu pozwoli w przyszłości na znaczny rozwój jednostki poprzez doposażenie w sprzęt, specjalistyczny samochód czy kursy doszkalające dla strażaków ochotników. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrołęce powstała w W drugiej połowie maja 1881 r.  Było to poprzedzone długotrwałymi staraniami, jednak fakt ten wywołał znaczne ożywienie wśród mieszkańców miasta, czego dowodem było liczne wstępowanie do niej miejscowych obywateli. Straż działała prężnie przez dziesięciolecia. Przerwał to dopiero wybuch I wojny światowej, a potem również II wojny światowej. Po okresie wojennym dokończono budowę nowej remizy. Przez wiele lat jednostka się rozwijała, zyskiwała nowy sprzęt i kolejnych członków. Obecnie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce działa dwie sekcje: ratowniczo-gaśnicza i wodno-nurkowa. Dodatkowo w skład wchodzą także osoby z uprawnieniami wysokogórskimi, chemicznymi i wodno-nurkowymi. Warto podkreślić, że skład ochotników to w około 60% zawodowi strażacy. W naszej jednostce służą zawodowi żołnierze, żołnierze WOT, ratownicy medyczni, strażnicy miejscy, policjanci, funkcjonariusze PSP Ostrołęka, PSP Legionowo, PSP Warszawa, PSP Łomża i PSP Kolno, którzy są mieszkańcami Ostrołęki. W 2024 roku pomagali przy 99 pożarach, wypadkach, miejscowych zagrożeniach, działaniach gospodarczych czy przy zabezpieczaniu imprez. Rozpoczęcie starań, by ostrołęcka jednostka mogła przystąpić do KSRG był zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego z modułem ratownictwa technicznego.

 Ostrołęka dołączy do dość elitarnej grupy jednostek. KSRG działa w Polsce od 30 lat. Do listopada ubiegłego roku działało w nim 5155 ochotniczych straży pożarnych, 24 wojskowych straży pożarnych oraz 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze.