„Weekend seniora z kulturą” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych

  • Home
  • Wydarzenia
  • „Weekend seniora z kulturą” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce włącza się w akcję „Weekend seniora z kulturą” w dniach 4-6 października. Akcja „Weekend seniora z kulturą” inicjowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej celem jest zachęcenie osób starszych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym,

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach "Weekendu" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest bezpłatny dla seniorów.

Piątek 4 października 2024 godz. 15.00 – 22.00 – pokazy filmów VR

Zapraszamy na pokazy krótkometrażowych produkcji w technologii Virtual Reality poświęconych wybitnym postaciom II Rzeczpospolitej. Pokazy realizowane są we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Filmy wyprodukowało Biuro Programu „Niepodległa”.

Obejrzycie takie filmy jak:

  1)   „Dża-Dża” – przeniesiemy się w czasie do lat 40., do okupowanej Warszawy. Tam poznamy słynną tenisistkę tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską „Dża-dżę”, która otrzymuje propozycję zagrania niezwykłego meczu…
    czas trwania: 19 minut
 2)   „Nie kochać w taką noc” – lata 20. i 30. XX wieku to czas owiany legendą. Do jej powstania przyczyniły się m.in. filmy z gwiazdami przedwojennego kina. Jedną z nich był Aleksander Żabczyński, bohater tego filmu.
    czas trwania: 17 minut
3)    „Kino” – próba rekonstrukcji oryginalnego filmu „Powrotu birbanta” kręconego przez Kazimierza Prószyńskiego w 1902 roku. Filmy Prószyńskiego – „Powrót” oraz „Przygody dorożkarza” – uznawane są za pierwsze polskie produkcje fabularne.
    czas trwania: 20 minut
4)    „Wiktoria 1920” – Sierpień 1920 roku. Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość… Czy uda im się dostarczyć meldunek?
    czas trwania: 28 minut
5)    „MS Piłsudski – Podwodna Misja” – podróż w czasie i przestrzeni do pływającej perły II RP. Widzowie zanurzą się w opowieści w przenośni i dosłownie, zejdą bowiem w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać historię „polskiego Titanica”.
    czas trwania: 23 minuty

Zapisy: tel. 510 139 061 (osoby niezapisane będą obsługiwane w zależności od dostępności miejsc), sala warsztatowa

godz. 18.00 – 19.00 – spektakl „Przez ścianę”

 „Przez ścianę” to autorska sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego.

Jesienią 1947 roku obydwoje zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo.

Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse’a różne wiadomości.

Po kilku miesiącach, wciąż porozumiewając się alfabetem Morse’a, Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną. Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat.

Po raz pierwszy „na żywo” zobaczyli się podczas swojego ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat.

Twórcy i artyści:

    Magdalena Krylik – w roli Małej
    Ksawery Szlenkier – w roli Ju
    Leszek Zduń – reżyser
    Rafał Odrobina – muzyka
    Aleksandra Reda – scenografia

   bilety w kasie bądź po rezerwacji tel. 510 139 061, sala kinowa

godz. 19.30 – 20.30 – „Aleksander Bałaszewicz – szpieg, który zniszczył Powstanie Styczniowe” – spotkanie autorskie z Wacławem Holewińskim

Żył ledwie 44 lata (1831-1875).  Chciał zrobić karierę w carskiej armii. Nie wyszło. Chciał być poetą. Nie wyszło. Chciał być wydawcą. Nie wyszło. Został, nie ma co do tego wątpliwości, najważniejszym rosyjskim agentem w szeregach polskiej emigracji przed, w czasie i po Powstaniu Styczniowym.

Wcielił się w postać autentyczną, hrabiego Alberta Potockiego, i nikt – to nie do uwierzenia – tego nie odkrył. Intrygował, denuncjował, manipulował, ale także pisał: donosy, raporty, także artykuły do prasy emigracyjnej.

Co więcej to on, Julian Aleksander Bałaszewicz, dyrygował, narzucał Rosjanom sposób postępowania z rodakami. Z czasem także z rosyjskimi emigrantami: Hercenem, Bakuninem, wieloma innymi. Co więcej, snuł plany, całkiem realne, zastąpienia Marksa w I Międzynarodówce.

W Paryżu i w Londynie stał w pierwszym szeregu polskiej emigracji. To on, w imieniu emigracji, „układał się” z Garibaldim. Znał możnych tego świata. Ten tajemniczy człowiek rozpłynął się we mgle. Jego dzieje to gotowy scenariusz filmowy.

Wacław Holewiński (1956) jest autorem powieści „A potem już tylko mgła”, w której przedstawia losy Juliana Aleksandra Bałaszewicza/Alberta Potockiego.

Holewiński to prawnik, pisarz, dziennikarz Redakcji literackiej Programu II Polskiego Radia. Od roku 1977 współpracownik Komitetu Obrony Robotników, wydawca podziemny (współtwórca Wydawnictwa Przedświt), więzień polityczny w okresie PRL (w stanie wojennym internowany, w 1984 roku aresztowany).

Autor 15 powieści, tomu opowiadań, tomu dramatów. Jest także autorem wielu słuchowisk radiowych. Obszar jego zainteresowań to przede wszystkim ostatnie 170 lat historii Polski i przybliżenie czytelnikowi postaci zasłużonych, które z niewiadomych przyczyn zostały zapomniane.

Nagrodzony głównym laurem w Nagrodzie imienia Józefa Mackiewicza za powieść „Opowiem ci o wolności”. Od roku 2016 juror tej nagrody. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, a także medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

wstęp wolny, Kawiarnia Partyzancka

Sobota 5 października
10.00 – 18.00 – bezpłatne zwiedzanie wystawy dla seniorów
niedziela 6 października
10.00 – 16.00 – bezpłatne zwiedzanie wystawy dla seniorów
18.00 – 19.00 – „Kobiety 44”


 Zapraszamy na spektakl w reżyserii znanej aktorki telewizyjnej i teatralnej Dominiki Ostałowskiej, która zagra w nim też jedną z ról.

Przedstawienie opowiada o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, a powstało na podstawie książki „Kobiety ’44” autorstwa Agnieszki Cubały.

Poznamy historię Anny Jakubowskiej „Paulinki”, Lidii Daniszewskiej „Lidki”, Danuty Szlachetki „Wiry”, Eleonory Galicy-Zaremby „Mai” oraz Wandy Traczyk-Stawskiej „Pączka”.

Opowieściom o powstańczych przeżyciach towarzyszyć będą projekcje multimedialne, które zostały utworzone z wykorzystaniem archiwalnych nagrań.

Oprócz Dominiki Ostałowskiej wystąpią dla nas Zuzanna Saporżnikow, Aleksandra Justa, Małgorzata Rożniatowska, Maria Mamona, Kamila Brodacka oraz Agnieszka Szczepanik (muzyka).
 
sala kinowa, bilety w kasie bądź po rezerwacji tel. 510 139 061